Grilovaná vepřová kýta – recept a návod na přípravu
Grilování kýty je dnes moderní i přesto, že právě maso z kýty je velmi suché a vyžaduje pracnější přípravu. Bez napíchání (naložení) a prošpikování kýtu raději ani negrilujte.
Nálev na napíchání
- 1 l vody
- 1 dcl oleje
- 1 lžíce pepře
- 1 lžíce mletého kmínu
- 1 lžička červené papriky
- 1 lžička červené pálivé papriky
- 1 vrchovatá lžíce soli (na 1kg masa cca 2 g soli)
Nálev připravíme smícháním všech uvedených ingrediencí, přidáme sůl podle váhy masa a necháme ho projít varem. Po vychladnutí musíme nálev přecedit přes jemný cedník nebo plátno, jinak si při napichování zacpeme injekční jehlu.
Marináda na potírání
- 2 l piva
- 1 dcl oleje
- 8 stroužků česneku
- 5 lžic grilovacího koření
- 2 lžíce hovězího vývaru (v prášku)
- 5 lžic sojové omáčky
- 1 lžička vegety
Postup
- Kýtu nejprve prošpikujeme. Slaninu nakrájíme na delší hranolky, pak ji dáme do mrazáku zamrazit.
- Omytou, očištěnou zeleninu (mrkev, petržel) nakrájíme také na hranolky. Zeleninové nudličky spolu s mraženou slaninou, pomocí tenkého nože vpravíme rovnoměrně do kýty. Zeleninu lze vynechat, ale stojí za to si pohrát, dodá kýtě skvělou vůni a aroma.
- Poté je třeba kýtu napíchat nálevem a uložit na 2-3 dny předem před samotným grilováním na chladném místě, kde je teplota mezi 8-10°C.
- Kýtu napíchneme na rožeň, neobalujeme do alobalu, protože konstrukce našeho grilu je přizpůsobena tak, aby nebylo možno kýtu připálit.
- Kýtu grilujeme cca 5 hodin, v průběhu grilování potíráme marinádou a to hlavně po každém ořezání masa.
- Maso postupně okrajujeme zhruba po 0,5 – 1 cm plátcích.
Ke grilovanému masu podáváme přílohy jako je např. křen, hořčice, okurky, cibulky a černý chléb, dobře vychlazené pivečko nebo dobré vínko.
Diskuse